Adresa:
Čelakovského 561 (Betlém), 539 01 Hlinsko
Tel.: 731 697 418
E-mail: ic@hlinsko.cz
E-mail jarmarky, trhy:
jarmarky@hlinsko.cz
Délka/čas: 7,5 km/2 hodiny (i s odbočkou k hracímu prvku na Horním Babákově)
Ideální výchozí místo: Vlakové nádraží Hlinsko
Náročnost: 3
Vhodná pro: milovníky geologie, turisty, pro náročnější rodiny s dětmi, ale bez kočárku. Trasa v plné délce není bezbariérová, ale dá se po zkrácení zvládnout. V tomto případě si nechejte poradit v místním Turistickém informačním centru.
Popis trasy:
Od vlakového nádraží po červené a modré TZ* ulicí Nádražní až k rozcestníku „Nad Lomovými rybníky”, dále po modré směr Horní Babákov, napojíte se na zelenou a po 100 m je hrací prvek pro děti. Dáte se zpět po zelené směr Srní a na rozcestníku „Pod Rychtou” se odpojíte na červenou TZ. Dále trasa vede kolem lomu, kde jsou nové infopanely, vyhlídka na zatopený lom a kamenné posezení z místní žuly. Pokračujte po červené až k rozcestníku „Nad Lomovými rybníky” a odtud zpět do Hlinska. Trasa se dá jít v části kolem lomu opačným směrem a nebo prodloužit do obce Srní.
*TZ = turistická značka
Pokud pro Vás bude výchozím místem Památková rezervace Betlém nebo Turistické informační centrum, pak má trasa délku 8,7 km/2,5 hodiny chůze i s odbočkou k hracímu prvku na Horním Babákově. Pokud pro Vás bude výchozím místem obec Srní, trasa má 4 km/1,25 hodin a nezacházíte až k hlineckému nádraží. Jde jen o trasu - Srní - zatopený lom - hrací prvek v Horním Babákově - Srní.
Naše nejtajemnější stezka Vás zavede doprostřed lesa k žulovému lomu. Relaxace a čerstvý vzduch Vám jistě budou odměnou za zdolání této zároveň nejdelší stezky. Dozvíte se na ní historii těžby kamene na našem území.
Okolí obce Srní je jedním z nejvýznamnějších nalezišť velmi kvalitních žul. Místní hlinecká žula, nazývaná granodiorit, se zde těží nepřetržitě od roku 1902. Několik informačních tabulí Vám představí místní geologii a dozvíte se z nich více informací právě o místní těžbě a o žule jako takové, např. jak vznikla, z čeho se žula skládá či jaké má vlastnosti.
Až budete procházet kolem lomu, zkuste se na chvilku zastavit a zavřít oči. V představách se dostaňte do minulosti, kdy se zde žula těžila. Různé a důmyslné způsoby dopravy a transportu žulových bloků ven z lomu byla práce nesnadná a velmi fyzicky náročná. Různé systémy kladek dokazovaly zručnost a bystrost minulých generací. Všechna práce probíhala ručně, jako například roztrhání bloků kamene pomocí dřevěných kůlů, které se vložily do připravených otvorů a pomocí vody, kdy se počkalo, až kůly nabobtnají a bloky kamenů prasknou.
Dalším důležitým objevem byl střelný prach a práci ještě více usnadnil pak vynález Alfréda Nobela - dynamit. V dnešní době se stále nejčastěji pro oddělování kamene používá trhavina, ale vývoj vědy jde stále kupředu, a tak máme již speciální trhací směsi. Staré lomy byly vždy malé a členité, a proto po ukončení těžby snadno splynuly s přírodou.
Takovým jedním lomem je právě ten, kam Vás zavede naše Matulova stezka. Naleznete zde i místa k posezení a v Horním Babákově odpočinkové místo se skluzavkou pro děti. Skluzavka je originální svým tvarem, který připomíná těžební věž, která v blízkosti odpočinkového místa stávala. Je jediným exemplářem na světě a je samozřejmě certifikovaná pro využití dětmi.
Je-li leden nejostřejší, bude roček nejplodnější.
Na den svatého Vincence blesk slunečný znamená rok u víně být hojný.